100k views
5 votes
You and three friends went out to eat. Before you left you bought two dozen cookies to go. The cost of the cookies totaled $10.56. The following is

ow much each person contributed:
You - $2.20
Friend 1-- $3.52
Friend 2
$3.08
Friend 3 $1.76
You all agree that you should keep it fair and split the cookies on the basis of how much each person paid. How many cookies should each person
get?

2 Answers

7 votes
divide the cost by 24 for two dozen
10.56/24=$0.44 per cookie
you=2.2/.44
you=5
friend 1=3.52/.44
f1=8
f2=3.08/.44
f2=7
f3=1.76/.44
f3=4
User Vwrobel
by
6.9k points
6 votes

Answer:2.64

Step-by-step explanation:10.56 divided by 4=2.64

User RGe
by
6.9k points