185k views
4 votes
(Answer accurately to a spreadsheet!)

You run a table at a flea market for 7 days. You sell sunglasses for $5.00 per pair. You buy them for $1.25 per pair. These are your sales for the week: Day 1, 8 pair. Day 2, 7 pair. Day 3, 15 pair. Day 4, 12 pair. Day 5, 31 pair. Day 6, 20 pair. Day 7, 35 pair. How much were your sales each day? What were your total sales for the week? What was your daily average of sales? What
was your total cost? How much profit did you make?

(Answer accurately to a spreadsheet!) You run a table at a flea market for 7 days-example-1
User Jerad
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Day 1: 8 pairs x $5.00/pair = $40.00

Day 2: 7 pairs x $5.00/pair = $35.00

Day 3: 15 pairs x $5.00/pair = $75.00

Day 4: 12 pairs x $5.00/pair = $60.00

Day 5: 31 pairs x $5.00/pair = $155.00

Day 6: 20 pairs x $5.00/pair = $100.00

Day 7: 35 pairs x $5.00/pair = $175.00

Total sales for the week: $40.00 + $35.00 + $75.00 + $60.00 + $155.00 + $100.00 + $175.00 = $605.00

Daily average of sales: $605.00 / 7 = $86.43

Total cost: 8 pairs + 7 pairs + 15 pairs + 12 pairs + 31 pairs + 20 pairs + 35 pairs = 128 pairs x $1.25/pair = $160.00

Profit: $605.00 - $160.00 = $445.00

So your total sales for the week were $605.00, your daily average of sales was $86.43, your total cost was $160.00 and your profit was $445.00

User Joe Eifert
by
6.4k points