89.1k views
0 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$26.95. What is the unit price of the pairs of ​gloves?

1 Answer

2 votes

Answer:

$5.93

Explanation:

26.95/5=5.93

User Andersson Melo
by
6.8k points