30.9k views
2 votes
Can anyone help me in this question

Can anyone help me in this question-example-1
User Shingara
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a. 300 Ω

b. 0.01 A

Step-by-step explanation:

a. since they are connected in series, the total resistance is equal to sum of both resistors

R' = 100Ω + 200Ω

R' = 300Ω

b. current = voltage/resistance

I =
(3)/(300) = (1)/(100) = 0.01

User Ahuth
by
7.2k points