226k views
0 votes
For the right answer,I
you will get 20 points:)

For the right answer,I you will get 20 points:)-example-1
User Msysmilu
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Summary answers in attached image

Explanation:

Unit rate = Cost/weight
The lower the unit rate the better the value

All numbers rounded to nearest cent

Oranges Unit Rates:
2lb bag : $3/2lb = $1.50 per lb
3lb bag: $4.75/3lb = $1.58 per lb
2lb bag has lower unit rate hence better value

Drinks unit rates
16oz bottle: $0.89/16 = $0.06 per oz
128oz bottle: $4.50/128 = $0.04 per oz
128oz bottle of milk is a better value

Veggies unit rates
15oz can: $1.25/15 = $0.08 per oz
28oz can: $2.00/28 = $0.07 per oz
28oz can has better value

Cornflakes unit rates
17oz box: $2.98/17 = $0.18 per oz
21oz box: $3.50/21 = $0.17 per oz
21oz box has better value

Chips unit rates:
10oz bag: $2.50/10 = $0.25 per oz
14oz bag: $3.65/14 = $0.26 per oz
10oz bag has better value


For the right answer,I you will get 20 points:)-example-1
User HPJAJ
by
7.7k points