Answer:
129.95 N
Step-by-step explanation:
First, you want to find the acceleration due to gravity on this hypothetical planet.
Using the equation
, where G is a constant (
), M is mass of the planet, and R is radius of the planet, we can plug in the numbers of earth and then multiply them by whatever the question requires, in this case, 5x.

g = 1.96 m/s. The acceleration due to gravity on this planet is 1.96 m/s.
Now to find your weight.
First, you want to find your mass.
On earth, your weight is equal to your natural force (Fn)
mg = Fn
m(9.8) = 650 ==> mass = 66.33 kg
Now, to find your weight on this hypothetical planet, multiply your mass by the acceleration due to gravity (g)
M x g
66.33 x 1.96 = 129.95 N
You would weigh 129.95 N