189k views
2 votes
Selling Price: John owns a video game business. He purchases the games

for a price of $13.80. He wants to make a 146% profit on the games. What
does John sell the games for? (round to the nearest 10. example: $5.46 will
round to $5.50)
O $33.00
O $34.95
O $35.25
O $34.25

User Launcelot
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

To find out how much John should sell the games for to make a 146% profit, we can use the following formula:

selling price = cost + (cost x (profit percentage / 100))

We know that the cost is $13.80 and the profit percentage is 146%. So we can plug those values into the formula:

selling price = $13.80 + ($13.80 x (146 / 100))

Solving this equation gives us:

selling price = $13.80 + ($13.80 x 1.46) = $13.80 + $20.108 = $33.908

So, John should sell the games for $33.908 (rounding to the nearest .10, the answer is $33.90)

Out of the options you provided: the closest one is $33.00

I hope this helps :)

User Ali Akram
by
6.6k points