Answer:
Step-by-step explanation:
The power is calculated by the equation Power = Work/Time.
Work = Force x Distance
Work = 500 N x 15 m = 7500 Nm
Time = 14 seconds
Power = 7500 Nm/14 s = 535.7 W (rounded to one decimal).
7.8m questions
10.4m answers