97.3k views
5 votes
Your answer Daryl finds a pair of pants for $17.00. If the pants are on sale for 35% off, what is the sale price of the pants?

2 Answers

4 votes

Answer: $11.05

Explanation:

First how much 35% of 17:

35% = 0.35

0.35 x 17 = 5.95

Next, subtract this discount off of the total:

17 - 5.95 = 11.05

Now adding the dollar sign makes it $11.05

User Raudo
by
7.5k points
1 vote

Answer:

$11.05

Explanation:

First, you make the percent into a decimal

35% - 0.35

Next, you multiply 17 and 0.35

17* 0.35= 5.95

Then, you subtract the discount which is $5.95 from $17

17-5.95= 11.05

So, the answer is $11.05

Hope this helps :)

User Koen Bok
by
6.8k points