162k views
1 vote
1. A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price?

A $0.64
C $1.73
B $1.56
D $6.40

1. A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price-example-1

1 Answer

6 votes

Answer: B, $1.56

Explanation:

The unit price is simply the price of a good per unit. In this case, the price per pound.

Divide the cost by the number of pounds.

18,75/12 = ~1,56

Therefore, Option B is the correct answer.

User Bsam
by
7.1k points