Answer: 600 km
Explanation:
We need to apply the concept of Time speed distance here.
When speed is constant, T ∝ D
D = S*T
200 km = 3hrs
X km = 9hrs
X = 200*9/3
= 200*3
= 600km
Answer: 600km
Using the concept of proportion, with the same average rate,
3 hours -> 200 km
9 hours -> A km
Hence,
9/3 = A/200
A = 200 x 9/3 = 200 x 3
= 600
7.8m questions
10.5m answers