214k views
3 votes
A train travels 380 miles in 5 hours 15 minutes. fine it’s average speed

2 Answers

3 votes

Answer:

speed=distance/time

v= m/s

we will convert the hours to seconds

1 hour= 3600 secs

5hours =x secs

we cross multiply ❌

5 × 3600 = 18,000

converting minutes to seconds

60 minutes make one hour

so 60 × 15 = 900

18000+900= 18,900

380/18900= 0.02 ans

User Deepak Srinivasan
by
6.7k points
5 votes
1.2 mile per hour
5 hours=300 minutes
300+15=315 minutes
380/315=1.2
User IMK
by
7.3k points