9.5k views
2 votes
Ryan spent $26.32 on 8 gallons of gas. How much would he spend for 20 gallons?

User Tyler Dane
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer: $65.80

Step-by-step explanation:

Ryan spent $26.32 for 8 gallons.

The unit cost is 26.32/8 = 3.29 dollars per gallon.

20 gallons will cost 20*3.29 = 65.80 dollars

User TranquilMarmot
by
7.3k points