55.8k views
4 votes
Joseph has a bag filled with 2 red, 4 green, 10 yellow, and 9 purple marbles. Determine P(not green) when choosing one marble from the bag.

92%
84%
48%
16%

User Nuwisam
by
7.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Step-by-step explanation: 2 + 4 + 10 + 9 = 25, 2 + 10 +9 (Alternative: 25 - 4) = 21, 21 / 25 = 0.84 so the answer is 84%.

User Neurotransmitter
by
7.2k points
2 votes

Answer:

84%

Explanation:

Contents of the bag of marbles:

  • Red = 2
  • Green = 4
  • Yellow = 10
  • Purple = 9

Total marbles = 2 + 4 + 10 + 9 = 25

Probability formula:


\boxed{\sf Probability\:of\:an\:event\:occurring = (Number\:of\:ways\:it\:can\:occur)/(Total\:number\:of\:possible\:outcomes)}

Therefore, the probability of choosing a marble that is not green:


\begin{aligned}\sf P(not\;green)&=(\sf red+yellow+purple)/(\sf total\;marbles)\\\\&=(2+10+9)/(25)\\\\&=(21)/(25)\\\\&=(21 * 4)/(25 * 4)\\\\&=(84)/(100)\\\\&=84\% \end{aligned}

User Nick Steele
by
6.7k points