Answer:
The family travelled 180 miles for 3 hours with an average speed of 60mph.
Step-by-step explanation:
We are given the formula; speed x time = distance.
First, we find that 70 x 1 = 70.
then, we find that 55 x 2 = 110
the family travelled (110 + 70) or 180 Miles.
Now, we use the formula to find average speed; Average Speed = Total Distance Traveled ÷ Total Time Taken
2 hours + 1 hour = 3 hours.
180 miles (distance) / 3 hours (time) = 60 miles/hour.
The family travelled 180 miles for 3 hours with an average speed of 60mph.