194k views
3 votes
A light has a wavelength of 5.06x107m. What is the frequency of the light? What is

the color of light?

2 Answers

4 votes

Answer:

Frequency = 5.92 Hz

Color of light = yellow

Step-by-step explanation:

Equation for frequency: speed of light divide wavelength (in meters)

Put in values given in question: 299792458m/s divide (5.06 x 10^7 m)

Frequency = 5.924752134 (5.92) m

The color of light depends on its wavelength. A wavelength of 5.06 x 10^7 m, shows the color of yellow.

User Moliad
by
6.4k points
0 votes
The frequency of the light is given by the equation:

frequency = speed of light / wavelength

Plugging in the values given, we get:

frequency = 2.998 x 10^8 m/s / 5.06 x 10^7 m

This simplifies to:

frequency = 5.96 x 10^14 Hz

As for the color of the light, it is determined by its wavelength. Different colors correspond to different ranges of wavelengths. The color of light with a wavelength of 5.06 x 10^7 m is yellow.
User Ankitkumar Makwana
by
7.1k points