25.0k views
0 votes
Maria is mixing raisins and nuts to make 5 pounds of trail mix. raisins cost $1. 50, a pound and nuts cost $7 a pound. if maria wants her cost for the trail mix to be $4. 80 a pound, how many pounds of raisins and how many pounds of nuts should she use?.

User Lilroo
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Maria should use 3 pounds of nuts and 2 pounds of raisins.

Step-by-step explanation:

Nuts are sold at 9 dollars per pound. Let the nuts be x pounds.

Raisins are sold at 3 dollars per pound.Let the raisins be y pounds.

Total pounds is 60 which is sold at 5 dollars per pound.

Lets build equations now

1) Since total pounds is 60 therefore

x + y = 60

2) Make equations for the costs now

9x + 3y = 60×5

Therefore 9x + 3y = 300

3) Mutility equation 1 by 3 at both sides. therefore it becomes 3x + 3y = 180

4) subtract eq 2 from eq 3

Therefore 6x = 120 and x = 20

5) fetch value of y from equation 1. Therefore, 20 + y = 60. Therefore, y = 40

User JALLRED
by
7.6k points