56.0k views
3 votes
A balloon with a small leak loses 1% of its volume each day. If it originally contained 24 liters of gas, what is the volume of the gas after one week?

A 24(.01)^7
C 24(.01)^8
B 24(.99)^7
D 24(.99)^8

1 Answer

4 votes

Answer:B 24(.99)^7 = 24 * 0.93 = 22.32 liters.

Explanation:

If the balloon loses 1% of its volume each day, then its volume decreases by a factor of 0.99 each day. After one week, the volume of the balloon will be 0.99 to the power of 7 times its original volume. Therefore, the correct answer is:

B 24(.99)^7 = 24 * 0.93 = 22.32 liters.

User Textual
by
6.7k points