226k views
0 votes
Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or buy a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is a better buy? Show your work

1 Answer

2 votes
$7.40/8 = $0.93 per pound
$5.38/4 = $1.35 per pound

The 8-pound bag of dog food is a better buy.
User Sja
by
8.2k points

No related questions found