188k views
1 vote
Which rate is the best deal for a box of cereal? A. $4.29 for 24 ounces B. $3.49 for 18 ounces C. $6.39 for 39 ounces D. $2.49 for 14 ounces

1 Answer

3 votes
The answer is c. You find the price per ounce. 4.29/24 = .178 then 3.49/18= .193 then 6.39/39= .163 and 2.49/14 = .177. The cheapest is c.
User Fendi
by
7.5k points