menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate of $11.49 for 3 packages
asked
Jul 12, 2017
184k
views
0
votes
Find the unit rate of $11.49 for 3 packages
Mathematics
middle-school
Steven Ogwal
asked
by
Steven Ogwal
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$11.49/3
3.83
The unit rate is $3.83
Djunforgetable
answered
Jul 12, 2017
by
Djunforgetable
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
$3.89 is the answer if I'm understanding correctly. $11.49 divided by 3 equals $3.89 per package. Sorry if I understood the question wrong!
RedVelvet
answered
Jul 18, 2017
by
RedVelvet
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org