184k views
0 votes
Find the unit rate of $11.49 for 3 packages

2 Answers

4 votes
$11.49/3
3.83
The unit rate is $3.83
User Djunforgetable
by
7.6k points
0 votes
$3.89 is the answer if I'm understanding correctly. $11.49 divided by 3 equals $3.89 per package. Sorry if I understood the question wrong!
User RedVelvet
by
6.7k points