156k views
1 vote
Two objects were lifted by a machine. One object had a mass of 2 kilograms, and was lifted at a speed of 2m/sec. The other had a mass of 4 kilograms and was lifted at a rate of 3 m/sec. Which object had more kinetic energy while it was being lifted ?

2 Answers

3 votes

Kinetic energy = (1/2) (mass) (speed²)

First object: (1/2) (2 kg) (2 m/s)² = 4 joules .

Second object: (1/2) (4 kg) (3 m/s)² = 18 joules .

The second object had more kinetic energy than the first one had.

Explanation:it’s right

User Pablo Reyes
by
7.5k points
6 votes

Kinetic energy = (1/2) (mass) (speed²)

First object: (1/2) (2 kg) (2 m/s)² = 4 joules .

Second object: (1/2) (4 kg) (3 m/s)² = 18 joules .

The second object had more kinetic energy than the first one had.

User Philip Dreyer
by
6.9k points