1.3k views
5 votes
A water wave has a speed of 23.0 meters/second. If the wave’s frequency is 0.0680 hertz, what is the wavelength?

A)310 meters
B)338 meters
C)120 meters
D)416 meters

User Tom Melo
by
6.5k points

2 Answers

4 votes
Using the Fundamental Equation of Wave, we have:


v=\lambda f \\ \lambda= (23)/(0.068) \\ \boxed {\lambda \approx 338m}

Letter B
User Jamshid
by
7.4k points
3 votes

Answer: Option (B) is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given data is as follows.

Frequency = 0.0680 hertz = 0.0680 per second

Speed or velocity = 23.0 m/s

We can calculate the wavelength with the help of formula as follows.


v = \lambda f


\lambda = (v)/(f)

=
(23.0 m/s)/(0.0680 s^(-1))

= 338.23 meters

or, = 338 meters (approx)

Thus, we can conclude that wavelength is 338 meters (approx).

User Chris Trudeau
by
7.8k points