217k views
1 vote
An MP3 player draws a current of 0.120 ampere

from a 3.00-volt battery. What is the total charge
that passes through the player in 900. seconds?
(1) 324 C (3) 5.40 C
(2) 108 C (4) 1.80 C

2 Answers

2 votes
The Definition of Electrical Current is given by:


i= (\Delta Q)/(\Delta t)

Entering the unknowns:


i= (\Delta Q)/(\Delta t) \\ \Delta Q=0.12*900 \\ \boxed {\Delta Q=108C}

Number 2

If you notice any mistake in my english, please let me know, because i am not native.
User Pellet
by
6.9k points
3 votes

Answer: (2) 108 C

Step-by-step explanation:

Electric charge of 1 coulomb has said to have passed when a current of 1 Ampere is passed for 1 second.


Q=I* t

Q= charge in coloumb = ?

I = current in amperes = 0.120 A

t= time in seconds = 900 sec


Q=0.120A* 900sec=108C

User Naree
by
7.6k points