163k views
1 vote
A block of lead has dimensions of 4.50cm by 5.20cm by 6.00cm. The block weighs 1587g. From this information, calculate the density of the lead.

User Mamatv
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
Density = Mass / Volume
Volume = Area x Length = (4.50 x 5.20) x 6.00 = 140.4
Density = 1587 x 140.4 = 222,814.8 g/cm3 (cubed)
222,814.8 / 1000 = 222.8148 kg/m3 (cubed)
User Jbgt
by
7.8k points