5.0k views
3 votes
PLEASE HELP QUICKLY 13 POINTS +7 FOR BEST ANSWER!!! calculate the density of an object that has a mass of 3.0 g and a volume of 5.0 cm3. will the object float or sink when placed in water, which has a density of 1.0 g/cm3?

User Abergmeier
by
7.5k points

2 Answers

6 votes
Density = mass / volume.

D = 3/5 = 0.6 g/cm^3.

Anything whose density is less than the density of the fluid you drop it into will float in that fluid.
This object will float in water.
User Dom Shahbazi
by
7.1k points
5 votes
Density = 3/5 = 0.6g/cm^3. Since the density is less than the density of water, which is 1, the object will float.