111k views
0 votes
Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces

2 Answers

2 votes

$2.50/5=$0.50 is the correct answer

User Thomas Havlik
by
6.7k points
4 votes

For this case what we should do is find the cost per ounce.

For this, we can use the following rule of three:

5 ounces ----------------------> 2.50 $

1 oz ------------------------> x

From here, we clear the value of x.

We have then:


image

Answer:

The unit cost per ounce is given by:

x = 0.5 $ / ounce

User Lunatikz
by
7.1k points