For this case what we should do is find the cost per ounce.
For this, we can use the following rule of three:
5 ounces ----------------------> 2.50 $
1 oz ------------------------> x
From here, we clear the value of x.
We have then:

Answer:
The unit cost per ounce is given by:
x = 0.5 $ / ounce