197k views
4 votes
Two shoes each have a mass of 0.1 kg. if the are .15m apart what is the gravitational force between them? G = 6.67 x 10^-11 N (m/kg)^2

User Liruqi
by
7.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

the answer is =2.96 x10^-11 N

Step-by-step explanation:

User Shiquana
by
7.3k points
2 votes
Formula:


F = G \cdot (m_1 m_2)/(r^2)

m1, m2 - mass in kg
r - distance in meter.

m1 = m2 = 0.1kg
r = 15m


F = 6.67 \cdot 10^(-11) N \cdot (m^2)/(kg^2) \cdot (0.1 \cdot 0.1 kg^2)/(15^2 m^2) \\ \\ F=(6.67 \cdot 0.01 \cdot 10^(-11))/(225) N \\ \\ F \approx 0.00002964 \cdot 10^(-11) N \\ \\ F \approx 2.96 \cdot 10^(-16) N

Greetining
User Ricardo Silveira
by
7.1k points