Answer:
Option D -0.67
Explanation:
Given : Preference of Brand A =30% ⇒

Preference of Brand B =70% ⇒

Prefer Brand A and are Female = 20% ⇒

Prefer Brand B and are Female = 40% ⇒

To find : Selected consumer is female, given that the person prefers Brand A

Solution : Using Bayes' theorem, which state that

where, P(A) and P(B) are probabilities of observing A and B.
P(B/A)= is a conditional probability where event B occur and A is true
P(A/B)= also a conditional probability where event A occur and B is true.
Now, applying Bayes' theorem,





Therefore, Option D is correct probability that a randomly selected consumer is female, given that the person prefers Brand A -0.67