79.4k views
5 votes
The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package

User Radoulov
by
8.4k points

2 Answers

2 votes

To figure out the unit price you need to divide.

$43.88÷4= $10.97

The answer is: $10.97

User Eliya Cohen
by
7.7k points
4 votes
it depends how many video games in 1 sale pack

if x in 1 pack then
43.88/x= cost per video game

so 4 per pack so
43.88/4=10.97 per video game

answer is $10.97 per video game
User Stefan Magnuson
by
8.1k points

No related questions found