135k views
5 votes
HELP:

Grapes were priced at 3 pounds for $5.28

A. what was the price per pound.

B. how much would 10 pounds of grapes cost.

User Kchan
by
7.6k points

1 Answer

1 vote
First, you would divide $5.28 by 3 and get $1.76
Second, you would multiply $1.76 by 10 and get $17.60.
Your answer would be $17.60.
User Binco
by
7.5k points