menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 5 Pounds of Apples Cost $4.45, Then: A. What Is The Price Per Pound? B. What Is The Cost For 8 Pounds Of Apples? Thanks So Much!! I Appreciate It!!
asked
Oct 17, 2016
152k
views
1
vote
If 5 Pounds of Apples Cost $4.45, Then:
A. What Is The Price Per Pound?
B. What Is The Cost For 8 Pounds Of Apples?
Thanks So Much!! I Appreciate It!!
Mathematics
middle-school
Amr Berag
asked
by
Amr Berag
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
A.89 cents per pound I did 4.45 divided by 5
B. I did 89 x 8 =$7.12
Hope this helped :)
Selyunin
answered
Oct 18, 2016
by
Selyunin
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
for you will divide 4.45 to get the price per pound which is .89
for B you would multiply what we found the price per pound .89 by 8 to get 7.12
Janise
answered
Oct 22, 2016
by
Janise
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org