201k views
16 votes
A typical engagement ring has 0.77 cm^3 of gold. What mass is present?

1 Answer

3 votes

Answer:

Mass = 14.876 g

Step-by-step explanation:

Given data:

Volume of gold = 0.77 cm³

Mass of gold = ?

Solution:

Density of gold from literature is 19.32 g/cm³

Formula:

d = m/v

d = density

m = mass

v = volume

by putting values,

19.32 g/cm³ = m/ 0.77 cm³

m = 19.32 g/cm³ × 0.77 cm³

m = 14.876 g

User Viker
by
7.0k points