109k views
1 vote
If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

2 Answers

5 votes
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
User Jakub Zaverka
by
6.3k points
2 votes
6/2 is 3 dollars per can of tuna
User Vishal Kashi
by
7.1k points