132k views
24 votes
Help me with this plz

Help me with this plz-example-1
User IvanAtBest
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Dragon = $36, Yuki = $30

Explanation:

Dragon Sushi:

$12/8 pieces = $1.50/piece

$1.50/piece x 24 pieces = $36/24 pieces

Yuki's Steakhouse =

$15/12 pieces = $1.25/piece

$1.25/piece x 24 pieces = $30/24 pieces

User Jowett
by
7.7k points