197k views
4 votes
Rita sprinted 77 feet in 10 seconds. how many miles per hour is this

User Potong
by
6.9k points

2 Answers

4 votes

Final answer:

Rita sprinted 77 feet in 10 seconds. Her speed is approximately 5.25 miles per hour.

Step-by-step explanation:

To convert the distance covered by Rita from feet to miles, we need to divide the distance by the number of feet in a mile:

77 feet ÷ 5280 feet/mile = 0.0145833 miles

To convert the time from seconds to hours, we need to divide the time by the number of seconds in an hour:

10 seconds ÷ 3600 seconds/hour = 0.00277778 hours

To calculate the speed in miles per hour, we divide the distance by the time:

Speed = Distance ÷ Time = 0.0145833 miles ÷ 0.00277778 hours ≈ 5.25 miles per hour

User Matthew Schuchard
by
8.1k points
4 votes
There are 60 seconds in a minute. 77 x 6 = 462 feet.
60 minutes in an hour. 462 x 60 = 27,720 feet converted feet into miles = 5.25 MPH.

--
;)
User DontHaveName
by
7.9k points