115k views
1 vote
At a grocery store, a 24-pack of 16.9 ounce water bottles is sold for $4.99. Determine the price per gallon. Round to the nearest penny.

1 Answer

3 votes
24*16.9=405.6
405.6/4.99=0.812825651303
which gives you $0.81 per bottle
User Derek Hewitt
by
8.1k points

No related questions found