219k views
0 votes
The cone shown has a diameter of 12 centimeters and a slant height of 8 centimeters. Which choice is closest to the total surface area? Use 3.14 to approximate pi.

User Amiola
by
6.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

264 cm

Explanation:

The answer was 263.74 but when you round it it rounds to 264 cm and that is your surface area rounded.

User Porcus
by
7.4k points
4 votes
Given,
Diameter of the cone = 12 cm
Using the above, Radius of the cone can be determined, which is half the diameter of the cone

Therefore,
Radius of the cone (r) = 12/2 = 6 cm
Slant height of the cone (s) = 8 cm
π = 3.14

We need to find the total surface area of the cone.

Total surface area of the cone (A) = Lateral surface area of the cone (L) + Base surface area of the cone (B)

Lateral surface area of the cone (L) = π r s = 3.14 x 6 x 8 = 150.72 cm²
Base surface area of the cone (B) = π r² = 3.14 x 6² = 3.14 x 6 x 6 = 113.04 cm²

Total surface area of the cone = L + B = 150.72 + 113.04 = 263.76 cm²


User Erjiang
by
6.5k points