Answer: 0.99483
Explanation:
Given : A box contains four 40-W bulbs, five 60-W bulbs, and six 75-W bulbs.
Total bulbs : 4+5+6=15
The probability of selecting a 75-W bulb :

Using the binomial probability :-
, where P(x) is the probability of getting success in x trials , p is the probability of getting success in each trial and n is the total number of trials.
We have,
The probability that at least two bulbs must be selected to obtain one that is rated 75W :-
![P(x\geq2)=1-(P(x<2))\\\\=1-(P(x=0)+P(x=1))\\\\=1-(^(15)C_0(0.4)^0(0.6)^(15)+^(15)C_(1)(0.4)^1(0.6)^(14))\\\\=1-((1)(0.6)^(15)+(15)(0.4)(0.6)^(14))\ \ [\because\ ^nC_0=1\ \&\ ^nC_1=n]\\\\\approx1-(0.00047+0.00470)\\\\=1-0.00517=0.99483](https://img.qammunity.org/2017/formulas/mathematics/high-school/asupjrrgrnlh6oq7chotdw6q2b2n7tdnbi.png)
Hence, the required probability = 0.99483