Answer:
v = 9.8 m/s
Step-by-step explanation:
It is given that,
Distance covered by the object, s = 4.9 m
Initial speed of the object, u = 0 (at rest)
It is moving under the action of gravity such that a = g. Using the equation of kinematics as :



v = 9.8 m/s
So, the speed of the object after having fallen is 9.8 m/s. Hence, this is the required solution.