63.5k views
16 votes
Mr. Luu spent 15.99 on new flashlights. If 12 students are using flashlights what is the unit cost per student round the answer to the nearest hundreds.

User Vicch
by
4.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.33 per student

Explanation:

Mr. Luu spent 15.99 on new flashlights.

Total number of students = 12

We need to find the unit cost per student. It can be calculated by dividing the total cost and the total number of students.


C=(15.99)/(12)\\\\C=1.33

So, the required cost per student is 1.33.

User Buras
by
4.8k points