147k views
4 votes
The acceleration due to gravity on earth is 9.80 m/s2. if the mass of a dog is 40.0 kg, what is the weight of the dog? 4 n 40 n 392 n 490 n

User Toppk
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
Weight = mass * acceleration

W = 40*9.8

= 392N
User Ramtech
by
7.8k points
4 votes

Answer: The Weight of the dog is 392 N.

Step-by-step explanation:

Acceleration due to gravity ,(g):
9.80m/s^2

Mass of the dog,(m) = 40 Kg

Weight is measure of force exerted by gravity on the object. Its S.I units are Newtons (
kg* m/s^2)

Weight= mass × g


40* 9.80m/s^2=392 N

Hence, the weight of the dog is 392 N.

User Michael Edwards
by
7.4k points