49.1k views
3 votes
Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

1 Answer

5 votes
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ?
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
User Sourabh Bhat
by
7.4k points

No related questions found