213k views
4 votes
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

2 Answers

1 vote
i think
25 per cents

User Chadlagore
by
6.7k points
4 votes
.25 each because you have three 12 dozen cookies and so you add 12 three times or times it by three which makes u have 36 total cookies and you cant divide 36 by 9 because it wouls make no since to have 4$ per cookie so you do it the other way and get $0.25 
User Adi Sutanto
by
7.4k points