Answer:
The net income be $27000 .
Option (C) is correct.
Explanation:
As given
You earn $30,000 per year and the federal tax rate is 10 percent.
10% is written in the decimal form.

= 0.10
Federal tax price = 0.10 × 30000
= $ 3000
Thus
Net income = Net earning - Federal tax
= $30000 - $3000
=$ 27000
Therefore the net income be $27000 .
Option (C) is correct.