Answer:
Option A - 1,050 meters
Explanation:
We have given that : Car travels at a uniform speed = 3.5 m/s
Time taken to travel = 5 minutes
To find : Distance of the car travelled
Formula used : Distance = speed × time
First we convert minute into second because speed is in seconds
1 minute = 60 seconds
5 minute = 60 × 5 seconds
5 minute = 300 seconds
Now, we put speed and time to find distance in the formula
Distance = speed × time
Distance = 3.5 m/s × 300 seconds
Distance= 1050 meters
Therefore, Option A is correct