181k views
1 vote
A full 355 ml can of coke is leaking at a rate of 5 ml per minute into an empty can. How long will it take for the two cans to have the same amount, a, of coke?

2 Answers

5 votes

Answer:

35.5 minutes.

Explanation:

Let x represent time in minutes.

We have been given that a full 355 ml can of coke is leaking at a rate of 5 ml per minute into an empty can. We are asked to find the time it will take for the two cans to have the same amount, a, of coke.

Since coke is leaking at a rate of 5 ml per minute, so in x minutes amount of coke leaked will be
5x.

We can set an equation as:


355-5x=5x


355-5x represents amount of coke left in 1st cone and
5x represents amount of coke filled in 2nd can.

Let us solve for x.


355-5x+5x=5x+5x


355=10x


10x=355


(10x)/(10)=(355)/(10)


x=35.5

Therefore, it will take 35.5 minutes for the two cans to have the same amount, a, of coke.

User Syreeta
by
7.0k points
1 vote
Thank you for posting your math question here. It take for the two cans to have the same amount, a, of coke for 35.5 minutes, assuming that the two cans has the same capacity. Below is the solution:

355 - 5x = 5x => x = 35.5 minutes
User Deepu Reghunath
by
6.3k points