128k views
0 votes
Which set of paper towels is the better buy 9 rolls for $8.73 or 14 rolls $12.32

User Mmlr
by
6.0k points

2 Answers

1 vote
14 rolls for 12.32 because if you divide both deals the first one comes out to .97 and the second comes out to .88

.97>.88
User Naviram
by
7.2k points
4 votes
You divide to get the unit price:
8.73/9 = .97 cents per roll
12.32/14 = .88 cents per roll

.88 is less than .97

Therefore 14 rolls for 12.32 is a better buy.
User Julien Ambos
by
7.5k points