89.2k views
1 vote
James has just sold his motorbike for £1890. He bought the motorbike for £2700. What was his percentage loss?

User Mcography
by
7.4k points

2 Answers

4 votes
Loss = £2,700 - £1,890 = £810
810/2,700 x 100 = 30% loss
User Blyde
by
7.0k points
6 votes

For this case we can make the following rule of three:

£ 2700 ----------------> 100%

£ 1890 ----------------> x

From here, we clear the value of x:


image

Therefore, the percentage of loss will be:


image

Answer:

his percentage loss was:

30%

User Macarthur
by
7.6k points