177k views
0 votes
Magnesium is a light metal with a density of 1.74 g/cm3. What volume is occupied by 1.35 kg of magnesium?

1 Answer

4 votes
Density = mass / volume

We know the density and the mass of magnesium.

First, convert 1.35 kg into g:
1 kg = 1000 g
1.35 kg = 1350 g

Now, substitute the values for density and mass into the equation.
1.74 = 1350 / volume ---> Multiply both sides by 'volume':
1.74 x volume = 1350 ---> Divide both sides by 1.74 to find the volume:

volume = 775.86 g/cm^3 (2.d.p.)


User Neil Anderson
by
6.9k points